Rétisas fészek a Duna-Dráva Nemzeti Parkban 2. kam

Rétisas fészek a Duna-Dráva Nemzeti Parkban 2. kam

84,873 total views
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Info
  • Playlist
  • Chat
  • Poll

views

Chapters

Highlights

    Thank you for taking our poll!
    Sorry, the poll has ended

    0 videos (0)
    • Videos
    • About
    • Other Channels
    • Privacy
    • Cancel
    • of

    Rétisas fészek a Duna-Dráva Nemzeti Parkban 2. kam

    OFF AIR
    • Duna-Dráva Nemzeti Park
    • Nézz ránk a FaceBook-on!
    • Tudd meg kik vagyunk!
    • Nézz élőt!
    • Nézz hazai természetfilmet!
    • Nézz ránk a google Plus-on!
    • A Vimeon is ott vagyunk!
    • És a Youtube-on is!
    • Csatlakozz hozzánk!
    • Nézd az oldalunkon, kommentelj!

    HOZZÁSZÓLÁSOK, KOMMENTEK ITT: http://filmdzsungel.tv/webkamerak/retisas/

    NAPI KIEMELÉSEK EZEN A LINKEN: http://filmdzsungel.tv/webkamerak/

    NÉZZ HAZAI TERMÉSZETFILMET! http://teka.filmdzsungel.hu


    A fészekről egy másik kamera beállítás itt érhető el: http://www.ustream.tv/channel/mH8RY5a8JLt

    A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság egyik fő célkitűzése hazánk természeti gazdagságának bemutatása, valamint az emberek figyelmének felhívása Magyarország természeti örökségének, értékeinek védelmére. A bemutatás és ismeretterjesztés egyik legnépszerűbb és leglátványosabb módja az állatvilág webkamerás online megfigyelése. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság úgy gondolta, hogy egy olyan fajt választ ilyen bemutatás céljából, mely szépségében, nemességében közel áll az emberek szívéhez, mindemellett ritkasága és óvatossága miatt még a szakemberek számára is nehezen kutatható. Így döntöttünk hazánk legnagyobb ragadozó madara, a rétisas mellett. Nemzeti Parkunk egyik zászlós faja a fokozottan védett rétisas (Haliaetus albicilla), melynek legerősebb kárpát-medencei állománya éppen működési területünkön, a Dél-Dunántúlon található. A kamera segítségével betekintést nyerhetünk e ritka, méltóságteljes ragadozó madár család mindennapjaiba, a fészeképítéstől a tojásrakáson és költésen át a fiókák felneveléséig. Láthatjuk a fiókanevelés szépségét és küzdelmes napjait egyaránt. Reméljük az itt felcseperedő fióka/fiókák végül egészségesen kirepülnek, és így egy újabb sikeres lépést tesz a hazai természetvédelem és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság Magyarország természeti értékeinek hatékony védelméért. Természetesen a kamera hatalmas segítséget nyújt a kutatók számára is, hiszen számos új ismerettel gazdagodhatunk a faj költési, táplálkozási szokásit illetően. Ez a tudás hozzájárul a fajt érintő fajvédelmi program hatékonyságának növeléséhez és reményeink szerint segít felderíteni és megelőzni a napjainkban oly gyakori mérgezéseket is. A program megvalósulásában nagy segítségére voltak a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak az alábbi cégek, szervezetek, személyek. Nélkülük a program nem valósulhatott volna meg: Impressiv.hu informatikai szolgáltató Kft – internet Természetfilm.hu – online közzététel, streaming szolgáltatás Standpont Bt. – alpintechnika, szerelés Tóth Gábor, Kiskorzó GSM Szekszárd – műszaki kivitelezés Csámpai Béri Balogh Ádám Vadásztársaság A földterület tulajdonosai
    MOL
    A fészekkamera elhelyezését a MOL is támogatta.


    Felhívjuk a figyelmet, hogy nem szándékozunk beavatkozni a természet rendjébe! A vadon élő ragadozó madaraknál, így a rétisasnál is rendszeresen előfordul természetes okokból (betegség, gyengeség, rossz időjárás, predáció, stb.) 1-1 fióka, akár az egész fészekalj pusztulása. Ilyen esetekben nem avatkozunk közbe! Ha a költés sikerét emberi tényező akadályozná (fészek zavarása, mérgezés), akkor az Igazgatóság mérlegeli a beavatkozás szükségességét, és a természetvédelmi szakemberek, ornitológusok közösen kialakított véleménye alapján jár el. Kérjük, hogy pusztán az emberi jószívűség okán ne indítsanak mozgalmakat egy esetleges negatív szituáció miatt, hanem bízzanak a szakemberekben, akik a helyzet és a helyszín alapos ismeretében fognak dönteni! Természetesen minden építő jellegű hozzászólást szívesen veszünk, és a program célja is ez: párbeszéd a sasok kapcsán, nem csak a sasokról! Valljuk, hogy a magyar emberek nélkül nem lehet a magyar természeti értékeket megvédeni!

    A rétisas (Haliaeetus albicilla) Európa és hazánk legnagyobb ragadozó madara. Szárnyfesztávja eléri a 220-230 cm-t, súlya pedig a 4-7 kg-ot! Röpte lassú, kimért, de vadászata során méreteihez képest meglepően gyors és fordulékony. Az idősebb madarak feje és nyaka egyre jobban kifakul, csőrük sárga, a faroktollak pedig 5 éves koruk után teljesen fehér lesznek. A fiatalok sötétbarnák, de a szórtan álló fehéres sárgás tollak miatt kissé „tarkának” tűnnek, csőrük és farkuk is sötét. A tojó nagyobb termetű, mint a hím. A folyók, tavak, mocsarak szabdalta sík vidékek madara. Az 1800-as években még viszonylag gyakori volt, de a folyószabályozások, lecsapolások, vízrendezések, a szántóföldi mezőgazdaság nagy mértékű terjedésével egyre jobban megfogyatkozott. Az 1970-80-as években alig néhány pár költött csupán az ország legeldugottabb helyein. Az 1990-es évektől a célzott védelemnek és a faj egyre alkalmazkodó képesebbé válásának köszönhetően a költő párok száma folyamatosan emelkedik. Napjainkban már több mint 300 pár költ országszerte. Hatalmas fészkét évtizedekig használja, és folyamatosan tatarozza, bővíti. Magassága és átmérője is meghaladhatja a 2,5-3 métert. Vastagabb és vékonyabb ágakat egyaránt felhasznál. A fészek bélése sásból, fűfélékből, nádból, és sokszor kukorica csuhéból áll. A tojásrakás időszaka általában február közepére-végére esik. Az 1-3 tojáson 35-40 napig kotlik, a fiókák pedig kb. 10 hetes korukban repülnek ki. Tápláléka elsősorban halakból és vízhez kötődő madarakból áll. Egyes párok gyakran „ráállnak” valamilyen könnyen elérhető zsákmányra, például mocsári teknősre. A téli időszakban szívesen fogyasztanak dögöt, vadászatok után kinn maradt zsigereket, és a sebzett vizi szárnyasokat is levadásszák. A legtöbb mérgezés is ebben az időszakban történik. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület adatai alapján az utóbbi 15 évben közel 100 mérgezett rétisas került kézre, és nem tudhatjuk mennyi a meg nem talált madarak száma! Európai állománya növekvő tendenciát mutat, mely jó alkalmazkodó képességének is köszönhető. Kárpát-medencei populációja független az északkelet-európai és skandináv populációktól. Megőrzésében Magyarországnak kulcsszerepe van!

    :

    Dolmányos varjú / Hooded Crow

    OFF AIR 175 VIDEOS

    egy

    OFF AIR NO VIDEOS

    Filmdzsungel Tv

    OFF AIR 88 VIDEOS

    Filmjungle Proba Test Channel for streaming

    OFF AIR NO VIDEOS

    Füleskuvik felső / Eurasian scops owl

    OFF AIR 369 VIDEOS

    Füleskuvik oldalsó

    OFF AIR NO VIDEOS

    Gólyafészek Nagyiván

    OFF AIR 50 VIDEOS

    Házi rozsdafarkú fészek

    OFF AIR NO VIDEOS

    Homoródszentpál Tavikamera Birdwatching Observato

    OFF AIR 50 VIDEOS

    Kamerával a Madarakért

    OFF AIR 23 VIDEOS

    Kanalasgém / Eurasian spoonbill

    OFF AIR 133 VIDEOS

    Kerecsensólyom / Saker Falcon

    OFF AIR 398 VIDEOS

    Kutyaetológia konferencia

    OFF AIR 10 VIDEOS

    Medveles Bear Watching Observator de urși

    OFF AIR 5,602 VIDEOS

    Mókus kamera / Squirrel Cam

    OFF AIR 742 VIDEOS

    Parlagi sas etető/Imperial eagle feeding area

    OFF AIR 359 VIDEOS

    Parlagi sas fészek 1. / Imperial Eagle nest 1.

    OFF AIR 494 VIDEOS

    Parlagi sas fészek 2. / Imperial Eagle nest 2.

    OFF AIR 62 VIDEOS

    Rétisas DINPI

    OFF AIR NO VIDEOS

    Rétisas fészek / White-tailed Eagle nest

    OFF AIR 16 VIDEOS

    Rétisas fészek a Duna-Dráva Nemzeti Parkban

    OFF AIR 2,163 VIDEOS

    Rétisas fészek a Duna-Dráva Nemzeti Parkban 2. kam

    OFF AIR NO VIDEOS

    Sasközpont röpde / Eagle Centre aviary

    OFF AIR NO VIDEOS

    Szalakóta / European roller

    OFF AIR 1,045 VIDEOS

    Szalakóta BNPI belső

    OFF AIR NO VIDEOS

    teszt

    OFF AIR NO VIDEOS

    Vidra / Otter

    OFF AIR 66 VIDEOS

    Vörös vércse / Common Kestrel

    OFF AIR 1,117 VIDEOS

    Vörös vércse 2 /Common Kestrel

    OFF AIR 51 VIDEOS

    World Wide Free Seminar of the Family Dog Project

    OFF AIR 13 VIDEOS

    No privacy policy was made available to date.

    :
    • Contact
    • Terms of use
    • Terms and conditions for IBM Video Streaming
    • Accessibility
    • Copyright Policy
    • Acceptable use policy
    • Cookie preferences
    English